Rıdvan Çelikel Girişim Başarıları

Rıdvan Çelikel, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek öğrenimine devam ederken, teknik ressam olarak çalışma hayatına adım attı. Ardından çalışan ve ortak olarak iki şirkette çeşitli görevler aldı. Rıdvan Çelikel, 1986 yılında Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Böylece Anel Grup’un temelleri de atılmış oldu. Aynı yıl, ilk proje olan Darlık Barajı Projesi alındı. Uzun yıllar boyunca, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde farklı türde projelere elektrik taahhüt hizmetleri verildi. 2009 yılında, elektrik taahhütün yanı sıra, mekanik taahhüt alanında da hizmet verilmeye başlandı. Bugün 9 bağlı ortaklığı, 3 iştiraki ve 4 yurtdışı şubesi bulunan Anel Elektrik, 30 yılı aşkın sürede, Türkiye’de ve dünyada havalimanlarından stadyumlara, raylı sistemlerden veri merkezlerine, hastanelerden otellere, iş merkezlerinden alışveriş merkezlerine birbirinden farklı projelere elektrik ve mekanik mühendisliği hizmetleri verdi. Bugüne kadar, 3 kıtada, 14 ülkede, 13 milyon metrekareden büyük bir alanda, farklı tiplerde 200’den fazla projeye imza attı. Anel Elektrik bugün Türkiye, Hollanda, İngiltere, Katar, Abu Dhabi ve Dubai’de faaliyetlerini sürdürüyor.

Rıdvan Çelikel 1990 yılında, grubun 2. şirketi olan ve alçak gerilim pano üretimi alanında hizmet veren AnelSis’i kurdu. AnelSis, yer aldığı projelerde satış pazarlama, proje yönetimi, proje tasarımı ve yetkin montaj kadrosundan oluşan ekibi ile, çeşitli proje tiplerinin tüm alçak gerilim pano ihtiyaçlarına cevap veriyor.

1998 yılında, elektrik ve mekanik sistemlerin ve ekipmanların istenen performansta, etkin ve sorunsuz çalışması için işletme ve bakım hizmetleri sunan bir yapılanma hayata geçirildi.

Bu dönemde, şirketler grubu olma yolunda ilerleyen yapıda, grup şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Rıdvan Çelikel, 2005 yılında ise, gemi elektrik elektronik sistemleri (savunma sanayi) alanında hizmet veren AnelMarin’i hayata geçirdi. Anel Marin, bu alanda NATO standartlarına ve Klas Kuruluş kurallarına uygun geniş kapsamlı hizmetler sunuyor.

Rıdvan Çelikel’in 2009 yılında kurduğu AnelEnerji ise yenilenebilir enerji çözümlerinden Solar Fotovoltaik (PV) alanında çalışmaya başladı.

Grup şirketlerinin sonuncusu ve Türkiye’nin ilk entegre geri dönüşüm ve atık yönetimi tesisi olan AnelDoğa ise 2010 yılında yine Rıdvan Çelikel’in girişimiyle faaliyet vermeye başladı.