İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi

İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi 2 Temmuz 2019 tarihinden beri ziyaretçi kabul ediyor ve ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Laleli’deki İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yer alan Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi’nde Paleolitik Çağ’dan Ortaçağ’a her dönemi temsil eden, sadece Anadolu değil, Suriye, Ürdün ve Mezopotamya’ya uzanan geniş bir coğrafyaya ait 500’den fazla buluntu yer alıyor. Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi’nde Neolitik dönemden kalma takılar, Demir Çağ kültürüne ait maden baltalar, Helenistik ve Roma dönemlerine ait çini koleksiyonları yer alıyor.  Ayrıca müzede İstanbul Arkeolojisi, İstanbul Üniversitesi’nin Anadolu Arkeolojisine yaptığı katkıları anlatan bölümlere de yer verildi.

Müzenin içeriği ve teşhir düzeni arkeoloji bölümünün farklı bilim dallarında görev yapan, dönemin uzmanı akademisyenler tarafından hazırlandı.

Etnoğrafik eserlerin de olduğu İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi içerisinde kafeterya ve bahçede oturma alanları da bulunuyor. Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi hafta içi her gün 08:30 – 17:00 saatleri arasında açık. Müzenin bir bölümü öğrencilerin uygulamalı ders yapabilmesi için ayrılmış durumda. İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi’nde çeşitli yaş gruplarına uygun atölyeler de yapılacak.