Galeri 5’in Devir Projesinde İlk Eser Merve Ünsal’ın

2010 yılında, Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel tarafından, sanata ve genç sanatçılara destek vermek amacıyla Anel İş Merkezi girişinde açık bir galeri alanı olarak kurulan Galeri 5’te, “Devir” projesi Ocak ayında başladı.

Gizem Karakaş’ın inisiyatifiyle gerçekleşen proje süresince, her ay bir sanatçı olmak üzere, toplam 12 sanatçı sergi mekanını bir atölye olarak kullanarak mekana özgü işler üretecekler. Sanatçılar atölye sürelerini doldurduktan sonra ürettikleri iş(ler)i mekana yerleştirecekler ve bir yılın sonunda Ocak 2020’de sergi aynı isimle açılacak. Sergi aynı zamanda Galeri 5’in 10. yıl sergisi niteliğinde olacak.

Devir projesinin ilk sanatçısı Merve Ünsal Galeri 5’te konumlandırdığı eserini şöyle anlatıyor:

“Galeri 5’te Ocak ayında geçirdiğim 1 ay boyunca (haftada 2 mesai gününden 8 güne tekabül ediyor), Anel İş Merkezi’nin girişinde yer alan bu yarı açık mekanı tanımlayan şeyin geçiş alanı olma hali olarak algıladım. Gelip giden insanların sesleri, galerinin içindeki nispeten daha sakin bölgede yapılan telefon konuşmaları, hareket halinde olan bir beden üzerine düşünmeye itti. Mekanda belli zamanlarda erbabı olan kişiler tarafından çalınmayı bekleyen bir piyano vardı, aktifleştirilme ve ima edilme kendini belli etmeye başladı. Mevcudiyet ve hareket alanları, sıkıştırılmış havayı ellerle yoğurma üzerine gitmeye başlayınca da en büyük ustasının bir kadın olduğu teremin enstrümanı ufukta belirdi.

Araçsallaştırılmış 4 parçadan oluşuyor. Birincisi, duvarlara takılmış olan araba antenleri. Metro durağıyla Anel İş Merkezi arasındaki yoldaki oto sanayi ve bu yolun yüründüğü bir ay boyunca parçalarına ayrılan bilimum arabalar ve tereminin yarattığı alana atıfta bulunabilecek en basit yapı taşları. İkincisi, Clara Rockmore’un bir fotoğrafı. Clara, teremin enstrümanının belki en meşhur ustası.Devir’in kurallarının yazdığı foreks baskılarla aynı biçimde basılmış fotoğrafı, hem antenleri dillendiriyor, hem de Devir’in koruyucu azizi olarak konumlanıyor. Üçüncüsü, günde bir kere çalabilecek ya da çalınabilecek olan Türkiyeli teremin sanatçısı Meczup’un Sworn Motherparçası. Dördüncüsü ise 1 Şubat 2019’da galeri mekanını, sergiyi ve Gizem Karakaş’ın başlatmış olduğu durumu devralan Lara Ögel’e bırakılmış olan, yine 50x50cm foreks üzerine yazılmış kişisel bir not.

Leave a Comment

1 × 1 =