Genç sanatçıları desteklemek amacıyla Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel tarafından, kurulan Galeri 5’te, “Devir” projesi ikinci ayını tamamladı.

Gizem Karakaş’ın inisiyatifiyle gerçekleşen proje süresince, her ay bir sanatçı olmak üzere, toplam 12 sanatçı sergi mekanını bir atölye olarak kullanarak mekana özgü işler üretecekler. Sanatçılar atölye sürelerini doldurduktan sonra ürettikleri iş(ler)i mekana yerleştirecekler ve bir yılın sonunda Ocak 2020’de sergi aynı isimle açılacak. Sergi aynı zamanda Galeri 5’in 10. yıl sergisi niteliğinde olacak.

Devir projesinin ikinci sanatçısı Lara Ögel Galeri 5’te konumlandırdığı eserini şöyle anlatıyor:

“Şubat ayında Sena Başöz’e Yalnız Selviler isimli işi bıraktım.
Merve Ünsal’ın bırakmış olduğu işlere bakıyorum, kendi konumuma bakıyorum, Anel İş Merkezi’ne ve de Galeri 5’e girip çıkan insanları izliyorum. Merve’nin ipuçlarında dikkatimi çeken ‘hareket eden bedenler’ galeri alanına girip çıkıyor, onların çizdiği yolları A5 kağıtlarında krokiler yaratarak izlerini kırmızı keçeli kalemle takip ediyorum. Ümraniye’ye eskiden Yalnız Selvi denirmiş. Birkaç selvi, mezarlık ve aralarında birkaç ev dışında başka bir şey de yokmuş. Kendimi ve mekana girip çıkan diğer insanları da birer Yalnız Selvi olarak görüyorum. Çizdiğim haritaları mezar taşlarına işliyorum ve yollarını kırmızı yün iplik ile dolduruyorum. Seçtiğim dört adet krokiyi saksıya dönüştürerek Sena’ya ve sonrasında mekanı besleyecek olan sanatçılara büyütmeleri için bir selvi fidanı bırakıyorum. Clara Rockmore’un fotoğrafını da Yalnız Selvi’nin büyümesini izlemesi için ilk yerleştirildiği yerinden oynatıp zemine yaklaştırıyorum.

Ümran kelimesi Arapça dilinde refah, kalkınmış, gelişmiş, işlenmiş olması ve medeniyet anlamlarına gelmekte. Mermerin malzeme olarak katılığı ve kararlılığı Ümraniye’de gelişen kurumsal binaları simgelerken, kırmızı yün iplik ise organik ve yumuşak olmasıyla hem mermerle olan ilişkisinde bir tezatlık yaratıyor hem de hepimizin varoluşsal temsiline denk geliyor.”

Leave a Comment

sixteen − 9 =