Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel tarafından sanatı destekleme amacıyla kurulan Galeri 5, 24 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek Homeostasis sergisi ile kapılarını sanatseverlere açtı. Naz Beşcan’ın küratörlüğünde gerçekleşen Homeostasis, Luna Ece Bal, Patricia Domínguez, Serra Duran Paralı ve Melike Koçak’ın çalışmaları üzerinden Galeri 5 mekanını bir şifa alanı olarak hayal eder.

Homeostasis, bir bütünün dış etkenlere rağmen iç dengesini sağlama işlemlerine ve süreçlerine atıfta bulunur. Yaygın olarak vücudumuzun fiziksel ve kimyasal dengesi için kullanılan homeostazi terimi aynı şekilde insan psikolojisi, bir makine, ekoloji ya da bir toplum için kullanılabilir. Bu bakımdan homesostazi, bir varlığın veya oluşumun özünden kopmamak adına kendini anlık iyileştirmesi olarak düşünülebilir.

Homeostasis galerinin yer aldığı plaza binasının, hareketli semtin ve İstanbul gibi bir şehrin neden olabileceği iç dengesizlikleri araştırır. Trafik bizi yorabilir, oturduğumuz masalarda belimiz ağrıyabilir, kafamız gürültüden bulanabilir. Homeostasis’te sergilenen işler, çoğumuzun deneyimlediği, iç dengemizin bozulduğu ve pusulamızın şaştığı bu anları bazen eleştirel olarak öne çıkarır, bazen birer şifa anı olarak kutsar ve bazense alternatif şifa olasılıklarına işaret eder.

Luna Ece Bal, Galeri 5 demirbaşlarından kuyruklu piyanoya ait olabilecek bir koku tasarlar. Göremediğimiz ama koklayabildiğimiz bu iş, izleyiciye ahşabın onu piyano haline getiren fabrikasyon işlemlerinden önceki halini, özünü hatırlatmayı amaçlar. Piyanoya eşlik eden ve Bal’ın sanat pratiğinde sıkça rastladığımız saten üzeri ebru işlerde ise özünde şifa olan bir ritüel üzerinden evren, varoluş, doğurganlık ve dişilik kavramlarına yumuşakça dokunur.

Şilili sanatçı Patricia Domínguez’in Homeostasis’teki fotoğraf baskıları, günümüzün performans odaklı toplumunu iyileştirme çabasına girişir. Farklı ekonomilerin çarpıştığı anlara odaklanan Domínguez, sömürgeciliğe ait bağlantıları görünür kılar ve süregelen yaraları daha geleneksel yollarla iyileştirmeyi amaçlar. Domínguez’in Şili’de yaptığı toplumsal gözlemlerin Galeri 5’teki yansımalarında eklem ve bel ağrılarıyla cebelleşen beyaz yakalı çalışanlar görürüz. Birer yakı gibi ağrılarına tuttukları Kolomb öncesi döneme ait seramikler ise bu figürlerin daha derin yaralarına işaret eder: Öze dönmek ve nereden geldiğimizi hatırlamak bizi iyileştirecek midir?

Serra Duran Paralı’nın Homeostasis için ürettiği video işi, Present Tense, 2020, galerinin bulunduğu binanın deneyimsel bir araştırması üzerinden iç ve dış kavramlarının yerini değiştirir, dengelerin mekanın dışında kaydedilen seslerin içeriye taşındığında nasıl değiştiğini sorgular. Duran Paralı, içinde yaşadığımız şehrin, düzenin ve teknolojik statükonun hızına boyun eğdiğimiz anlarla kendi içe dönüş pratiğinde ortaya çıkanları kara mizahi bir dokunuşla çarpıştırır.

Melike Koçak’ın 2018 yılında hazırladığı Sometimes I Feel Like a Potato Bag Under the Ocean isimli fotoğraf zine’ı, Homeostasis’te bir duvarı kaplayacak bir yerleştirme halini alır. Ümraniye’de oturan Koçak’a verilen ve Tuzla’dan Yenikapı’ya giden 500T’i, İstanbul’un en uzun otobüs hattını, araştıran projenin sanatçının içsel sağlığı için verdiği savaşla nasıl çakıştığını görürüz. Projeyi oluşturan fotoğrafların etrafında böylece kişisel bir şifa arayış hikayesi oluşur.

 

Luna Ece Bal (1992, İzmir) Paris 1 Pantheon-Sorbonne University’de Film ve Dijital Sanat lisansını tamamladıktan sonra Paris’teki École Nationale Supérieure des Beaux-Arts’da yüksek lisansına devam etmektedir. Doğal malzemeler ve taşıdıkları duygusal yükleri kullanarak makro ve mikro kozmik oluşumlar üzerinden şifa seansları sunan işleri, cadılık, simya ve modern bilim arasında bağlantılar kurmaktadır.

Serra Duran Paralı (1993, İstanbul) çeşitli projeler üzerinde film odaklı çalışan multi-disipliner bir sanatçıdır. Paralı, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra Fransız devletinin bursu ile Paris’teki La Femis, Fondation Européenne pour les Métiers de l’Image et du Son’da belgesel film yönetmenliği okudu. Paris’te brutalist mimarinin sosyolojik etkileri üzerine ‘THIS BRUTAL WORLD’ isimli kısa bir belgesel yazıp yönetmiştir. Sanat tarihindeki feminist akımlar/örnekler üzerine kurduğu müzik videosu ‘IT’S JUST’ ile Cannes Short Film Festival’da en iyi müzik videosu ödülü almıştır. 85/90 projects tarafından yönetmen ve sanatçı olarak temsil edilmektedir.

Patricia Domínguez (1984, Santiago, Şile)’ın etnobotani üzerine deneysel araştırmaları, şifa pratikleri ve iyileşmenin kurumsallaşmasını bir araya getiren işleri sömürgeci fikirlerinin günümüz neoliberal ekonomisine özünü çıkarma ve fazla mesai olarak aktarımına odaklanır. Son dönem kişisel sergileri arasında There is nothing in the middle, CentroCentro, Madrid; Planetary Tears, Yeh Art Gallery New York, (2020), Green Irises, Gasworks, London (2019), Llanto Cósmico, Twin Gallery, Madrid (2018), soñé@cerámicas, Sala CCU, Santiago (2017); Eres un Princeso, Pizzuti Collection Museum, Ohio; Los ojos serán lo último en pixelarse, Galería Patricia Ready, Santiago; and Focus Latinoamérica, ARCO Madrid (all 2016) bulunur. Katıldığı grup sergiler arasınd ise Momenta Biennale de l´imagen, Montreal, Canada, The trouble is staying, Meet Factory, Prague (2019), What is going to happen is not ‘the future’, but what we are going to do’, ARCO Madrid; Working for the Future Past, SEMA, Seoul (2018), Apocalypse Me, Emila Filli Gallery, Usti nad Labem; Cantos de Tarapacá, CCE Santiago, 8000 años después, Galería Liberia (2017). New York’ta bulunan Hunter College’da yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, aynı zamanda New York Botanical Garden’dan Botanik İlüstrasyon Sertifikası’na da sahiptir. 2017 yılında Beca AMA ödülünü kazanmış, 2015’te Beca CCU’da ikinicilik elde etmiş, 2014 yılında ise Norberto Griffa ödülünde üçüncülük derecesinin yanı sıra Fundación Telefónica tarafından verilen Media Art Prize’ı kazanmıştır. Deneysel etnobotanik araştırma platformu Studio Vegelista’yı yürütmektedir.

Melike Koçak (1997, İstanbul) gündelik hayata dair gerçeküstü ögelere yoğunlaşan, fotoğraf serisi ve kitap formatında işler üreten bir görsel sanatçıdır. İşleri Mamut Art Project, Pasaj, Istanbul Fotokitap Festivali gibi mecralarda yer almıştır. Sanatçı, 2015 yılından bu yana, Türkiyeli genç fotoğrafçılar için bir platform olmayı amaçlayan Fabrika Zin’i çıkarmaktadır. Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir.

Naz Beşcan (1993, İstanbul) İstanbul’da yaşayan ve çalışan bir küratördür. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2016 yılında mezun olduktan sonra, 2018 yılında ‘Curating Contemporary Art’ yüksek lisansını Royal College of Art, Londra’da tamamlamıştır. “In Foreign Land: The Global Exhibition, The Foreign Curator and The Romanticised Local (Yabancı Topraklarda: Global Sergi, Yabancı Küratör ve Romantikleştirilmiş Lokal)” isimli tezi ile üstün başarı derecesi kazanmıştır. 2018 yazında Whitechapel Gallery’nin desteği ile Atina’da gerçekleşen değişim programı NEON Curatorial Exchange’e katılmıştır. Zilberman–İstanbul’da Program Yöneticisi olarak görev almaktadır.

Anel Grup, yenilikleri ve ilerlemeleri takip etmeye devam ediyor. Sektörün gelişimini yakından takip ederek, kendine adapte eden Anel Grup, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) konusunda Türkiye’de öncülerden biri olarak yer alıyor. Bu amaçla da, bu alanda yapılan çalışmalarını daha ileri taşımak ve BIM alanındaki organizasyonları desteklemek amacıyla uluslararası buildingSMART Türkiye’nin üyesi oldu.

Elektrik ve mekanik taahhüt işlerinde hizmet veren ve bugüne kadar 11 uluslararası havalimanı projesinde yer alan Anel Elektrik, Anel Grup şirketlerinden birisi. Anel Grup, güçlü finansal yapısı ve Anel Elektrik firmasıyla uluslararası projelerden edindiği deneyimi ile gücünü birçok defa kanıtladı.

 

buildingSMART Endüstrinin Sayısal Dönüşümüne Öncülük Ediyor

1995 yılında kurulan buildingSMART International, dijital dönüşümü yönlendiren dünya çapında bir organizasyondur. buildingSMART, yapı sektöründe uluslararası standartlar ve çözümler sunarak, iyileştirmeler yapar. Sektördeki uluslararası ve açık veri standartlarını geliştirerek, sektörün dijital dönüşümünde öncülük eder. buildingSMART, uluslararası, açık, tarafsız ve kar gütmeyen bir organizasyondur.

Organizasyon, ülke şubeleri yanı sıra doğrudan ülkelerden oluşan bir organizasyon yapısına sahiptir. Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Kore, İsviçre, ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkeler bu organizasyon içerisinde yer alıyor. Anel Grup’ta sektörde önemli yeri olan bu organizasyonda, Türkiye üyesi olarak ülkemizde yapı sektöründe ilerlemeye yönelik önemli bir adım atmıştır.

1986 yılında Rıdvan Çelikel tarafından kurulan ve elektrik ve mekanik taahhüt alanında faaliyet gösteren Anel Elektrik, günümüzde sektörde adından başarı ile söz ettiriyor. Bugün 11 bağlı ortaklığın yanı sıra, 1 iştirak ve 1 iş ortaklığına sahip firma hem ulusal hem de uluslararası düzeyde projelerde yer alıyor. 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Anel Elektrik, Haziran 2010’de de halka açılmıştı.

 

Anel Grup, Teknolojik Gelişmelerin yanı sıra Eğitim, Sanat ve Arkeolojiye de Önem Veriyor

Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel liderliğinde, adımlar atan Anel Grup, ülkemizde olduğu kadar dünya çapında dev ve karmaşık projelerde başarı ile yer almış ve yer almaya devam etmektedir. Rıdvan Çelikel, sadece iş yaşamına yönelik değil Türkiye’nin gelişmesine yönelik eğitim, sanat ve arkeoloji projelerinde de yer alıyor.

Dijital dönüşüm, her sektörde olduğu gibi yapı sektöründeki süreçlerde hızla yerini alıyor. Anel Grup da, takip ettiği sektördeki yenilikleri  kendi yapısına adapte ederek, önemli rekabet gücü sağlıyor.

Anel Grup, 2015 senesinde Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) uygulamalarına başlayarak, dijital dönüşümünde  önemli bir ivme yarattı. Türkiye’de BIM uygulayan sayılı firmalardan biri olan Anel Grup, bu uygulama ile güçlü teknik altyapısını daha da güçlendirdi.

BIM, İş Yapış Süreçlerini ve Biçimlerini Güçlendiriyor

Teknoloji, inşaat ve yapı sektöründe de iş süreçlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için birçok fırsat sunuyor. BIM de sağladığı fayda açısından en önemli ve dikkat çeken süreçlerden  birisidir.

BIM yani Yapı Bilgi Modellemesi, projelerin başlangıcından teslim edilmesine kadarki tüm aşamalarda kullanılan bir süreç. BIM  tüm projenin tasarımından inşaatına ve teslimine kadarki süreçlerinde yer alan profesyonellerin ortak olarak kullanacağı, 3 boyutlu bir bilgi paylaşım yönetim sistemi. BIM ile herkes projedeki süreci ile ilgili en güncel ve detaylı bilgilere kolayca ulaşıyor. Özellikle büyük ve karmaşık proje süreçlerinde BIM, projede görev alan kişilere büyük kolaylık sağlayarak, projelerin sorunsuz ilerlemesini sağlıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel yönetiminde Anel Grup, 2015 senesinde bu teknolojik uygulamaya geçerek, karmaşık projelerde başarısını arttırdı. BIM sürecini, projelerine dahil eden sayılı elektrik ve mekanik taahhüt şirketlerinden olan Anel Grup, projelerinde başarılı ve doğru sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

Anel Grup, BIM ile Süreçlerini Hızlı ve Doğru Şekilde Yönetiyor

Anel Grup, hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok karmaşık projede yer alıyor. BIM ile bu dev projelerin karmaşık yapısında hata payını azaltan Grup, süreçlerini hızlı ve doğru şekilde yönetebiliyor.

Anel Grup, hizmet verdiği projelerde BIM araçları ile modellemeler yaptıktan sonra, bu uygulama ile inşaat sürecinde ekiplerin birbirleriyle de iletişim halinde olmalarını ve farklı seviyelerde ilerleyen projede doğru bilgi akışı olmasını sağlıyor. Anel Grup, bu uygulama ile sadece kendi süreçlerini iyileştirmekle kalmıyor. Proje sonunda işverenlere, ilgili projenin hem işletme hem de bakımlarda kullanabilecekleri verileri sağlıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel 24 Ocak günü Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın (AHK) düzenlediği iş kahvaltısına misafir olarak, Alman ve Türk şirketlerini temsil eden küçük bir grup ile bilgi alışverişinde bulundu. Görüşmeye sadece 10 şirket davet edildi. Anel’i temsilen Yönetim Kurulu üyemiz Şirin Çelikel görüşmede yer aldı. Ağırlıklı olarak gümrük birliği ve mesleki eğitimin geliştirilmesi konularının tartışıldığı görüşmede, Şirin Çelikel Merkel ile özellikle Almanya’da yeni dönem alt yapı yatırımları ve iş gücü piyasası ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Rıdvan Çelikel tarafından kurulan Anel Elektrik, büyük ölçekli ve komplike projelerin elektrik ve mekanik sistemleri konusunda uzman, global bir mühendislik şirketi. Türkiye’de ve dünyada inşaat sektörünün dinamiklerini, hızlı program takibinin gerekliliklerini ve proje ekiplerimizin en iyi ne şekilde işbirliği yapabileceği bilinciyle hizmetlerini sürdürüyor. 30 yılı aşan deneyim ve uzmanlığıyla, ulaşım (uluslararası havalimanları, tüneller, raylı sistemler, yollar, limanlar), teknolojik binalar, sağlık tesisleri, spor tesisleri, eğitim ve kültür kurumları, ticari binalar, oteller ve endüstriyel tesisler gibi değişik türde proje türlerinde hizmet veriyor.

Bugüne kadar 3 kıtada 14 ülkede faaliyet gösteren Anel Elektrik’in şu anda Türkiye, Azerbaycan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (Abu Dhabi ve Dubai), İngiltere ve Hollanda’da değişik proje türlerinde devam eden projeleri var.  Anel Elektrik, 18 yılda 2,5 milyon m2’den büyük 11 Uluslararası Havalimanı projesinde yer aldı ve çalışmalarına devam ediyor.

 

Rıdvan Çelikel tarafından 1986 yılında kurulan ve uluslararası standartlarda büyük projelere imza atan Anel Elektrik, Azerbaycan’da yapılan Vergiler Bakanlığı Genel Merkezi’nin elektrik ve mekanik sistemlerinin yapımı için çalışmaları başlattı.

 

Proje hakkında genel bilgi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Heydar Aliyev Prospektinde bulunan ve 21. Yüzyıl modern mimarisi ile simge projelerinin arasında yerini alacak olan proje, Vergiler Bakanlığı’nın dağınık yapıda bulunan pek çok yönetim binasını tek bir yerde toplayacak şekilde tasarlandı. 170 metre yükseklikten ve 33 kattan oluşacak. Toplamda 44.200 m² kapalı alanı, 30.000 m² dış cephe kaplaması bulunan, birbirine göre kıvrılan 5 ayrı küp ile özel mimariye sahip projede; yönetim ofisleri, konferans salonları, yeraltı otoparkı, kat bahçeleri ve ilave Oditoryum Binası ile birlikte dinlenme alanları bulunacak.

 

Anel Elektrik çalışmalarını başlattı

2012 yılında BP Merkez Ofis Binası projesiyle Azerbaycan’daki ilk faaliyetini başlatan Anel Elektrik, Vergiler Bakanlığı Genel Merkezi projesinin elektrik ve mekanik işleri için Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında projenin sıhhi tesisat, havalandırma sistemi, ısıtma-soğutma tesisatı, yangın tesisatı, OG-AG kuvvetli akım tesisatı, aydınlatma sistemi, zayıf akım sistemleri ve bina otomasyon sistemi için çalışmalar başlatıldı.

Anel Elektrik Proje Yöneticisi Murat İlkdoğan: “Şehrin önde gelen simge projelerinden biri olacak bu projenin elektrik ve mekanik sistemleri için çalışmalarımızı hızlıca başlattık. Binanın kaba inşaatı ve dış cephe kaplaması tamamen bittiğinden, idari ve teknik ekibimizin uzmanlığı ve becerisiyle kalan işlerin bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmasını hedefliyoruz.  Anel Elektrik olarak, projede yaklaşık 35 kişilik bir idari ekip öngördük. Projede işlerin hızlandığı dönemde çalışan sayımız yaklaşık 250’lere ulaşacak.”

Rusya’da yapılan Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 69 kiloda altın madalya kazanan Busenaz Sürmeneli, Anel Elektrik’in İstanbul merkez ofisini ziyaret ederek çalışanlar ile bir araya geldi. Rıdvan Çelikel tarafından kurulan Anel Elektrik, Dünya şampiyonu milli boksör Busenaz Sürmeneli’yi başarısından dolayı kutlayarak ödüllendirdi.

Busenaz Sürmeneli, Trabzon Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü 4. sınıfta okuyor ve yaklaşık 10-12 senedir boksla uğraşıyor. 21 yaşındaki milli boksörün bundan sonraki hedefi olimpiyatlarda madalya almak.

Kuruluşundan bu yana eğitim, sanat ve çevre alanında sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştiren ve daha aydınlık bir gelecek için, gençlerin gelişimini farklı alanlarda destekleyen Anel Elektrik, spor alanındaki başarılarının devamı için Busenaz Sürmeneli’yi ödüllendirdi.

Anel Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel “Busenaz, başarısıyla ülkemize büyük bir mutluluk ve gurur yaşattı. Kendisini kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Anel olarak, başarılı gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Rıdvan Çelikel’in kurucusu olduğu Anel Grup, her yıl olduğu gibi bu yıl da ETMD Gecesi’nin sponsorlarından biri oldu. 11. Geleneksel ETMD Gecesi bu yıl 11 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşti. ETMD Gecesi’ne, sektörün önde gelen firma temsilcileri yoğun katılım sağladı. Derneğin tüzel üyelerinin, sponsorların, sektör dernek temsilcilerinin ve üniversitelerin dahil olduğu gecede, 54 firmadan 260 firma temsilcisi bir araya geldi.

Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Cemaloğlu, açılış konuşmasında sektörün ve Ülkenin güncel durumuna ilişkin tespitlerde bulundu.  Rıdvan Çelikel’in kurucu üyeleri arasında bulunduğu ETMD’nin geleneksel etkinliğinde plaket takdimi gerçekleştirildi ve geceye müzik ve yemek eşliğinde devam edildi.

 

Rıdvan Çelikel Anel Grup

 

Rıdvan Çelikel tarafından 1986’da kurulan ve uluslararası standartlarda önemli projelere imza atan Anel Elektrik, İstanbul’da yapımına devam edilen Galataport İstanbul projesinin elektrik ve mekanik işlerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Proje Genel Bilgileri

Bir şehir projesi kapsamında ele alınan Galataport İstanbul, dev bir metropol olan İstanbul ve bölgelerinin mahalle dokusuna uyumlu olacak şekilde tasarımı gerçekleştirildi. Projenin hayata geçmesi ile uzunluğu 12 km olan rıhtım, şehrin tarihi kısmı ile komşu olmasının yanı sıra büyüleyici güzellikteki tarihi yarımadanın da bir uzantısı konumunda olacak.

Proje ile yaklaşık olarak 200 yıldır İstanbul’da yaşayanların erişimine kapalı olan Karaköy sahil şeridi de kullanıma açılacak. Bu kısım kenti denizle birleştirirken halka açık gezinti alanları ile şık bir görünüm sunacak.

Bu alanda bulunan hem İstanbul Modern hem de İstanbul Resim ve heykel Müzesi, Galataport İstanbul projesinin tamamlanması ile İstanbullular için yeni bir buluşma yeri olacak. Modern sanatın Türkiye’deki en önemli örneklerine ev sahipliği yapacak olan Galataport İstanbul, kültür ve sanatın tasarımla yeni buluşma noktası olacaktır. Galataport İstanbul tasarımında üstün teknolojiyle kurgulanmış bir kruvaziyer terminalinin yanı sıra, seçkin bir otel zincirini, hem yerel hem de dünya lezzetlerini sunan restoran ve kafeleri barındırırken, ulusal ve uluslararası birçok markaya da ev sahipliği yapacak.

Anel Elektrik, Çalışmalarına Titizlik İle Devam Ediyor

Anel Elektrik, proje kapsamında shopdrawinglerin hazırlanması yanında saha uygulamalarına da devam ediyor. Firma, yangın tesisatından havalandırmaya, ısıtma – soğutma sistemlerinden sıhhi tesisat çalışmalarına kadar birçok projeyi eş zamanlı olarak yürütüyor.

Anel Elektrik proje Yöneticisi Aret Erkimisyan, bu projede diğer projelerinden farklı olarak denizden su alma yapısının olduğunu belirtti. Projede deniz suyunu eşanjörlerden geçirdiklerini ve ısı transferi ile birlikte elde edilen sıcaklığı da su soğutmalı olan Chiller cihazları ile soğutarak sisteme ilettiklerini söyledi. Erkimisyan, bu proje kapsamında son dönemlerde özellikle kiralık alanlarda sıklıkla kullanılan ve çevreye duyarlı olan Water Source Heat Pump yani su kaynaklı ısı pompası sistemi kullandıklarını da belirterek, var olan deniz suyu enerjisinden faydalanarak enerji tasarrufu da sağladıklarını söyledi.

Projede Anel olarak sayıları 250’ye yakın bir ekip ile yer aldıklarını söyleyen Aret Erkimisyan, projenin hızlandığı dönemde ise bu sayının 600’lere ulaşacağını belirtti.

MEP Middle East dergisinin hazırladığı “Top 25 MEP Contractors of 2019” listesi açıklandı. Ortadoğu’da mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat (MEP) alanında çalışan proje ekiplerine haber, veri, analiz ve stratejik bilgiler sunan ve aylık yayınlanan MEP Middle East dergisinin açıkladığı listede Anel Elektrik bu yıl 11. sırada yer aldı. Anel Elektrik Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, müşterileri ile sürdürülebilir ilişkiler kurmaya önem verdiklerini ve mühendislik standartlarına uygun şekilde deneyimli kadro ve yenilikçi çözümler ile çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Anel Elektrik, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı ve Dubai-I Terminal Binası; Katar’da ise Katar Red Line Güney Metro Yer Altı, Katar Green Line Tren Depolama Alanı ve Al Rayyan Yol Geliştirme projeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

https://www.mepmiddleeast.com/business/73248-mep-top-25-contractors-rankings-2019-11-r%C4%B1dvan-%C3%A7elike-at-anel-group