Rıdvan Çelikel Galataport

Anel Elektrik, Galataport İstanbul Projesinin Elektrik ve Mekanik İşlerinde Çalışmalarına Devam Ediyor

 

Rıdvan Çelikel tarafından 1986’da kurulan ve uluslararası standartlarda önemli projelere imza atan Anel Elektrik, İstanbul’da yapımına devam edilen Galataport İstanbul projesinin elektrik ve mekanik işlerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Proje Genel Bilgileri

Bir şehir projesi kapsamında ele alınan Galataport İstanbul, dev bir metropol olan İstanbul ve bölgelerinin mahalle dokusuna uyumlu olacak şekilde tasarımı gerçekleştirildi. Projenin hayata geçmesi ile uzunluğu 12 km olan rıhtım, şehrin tarihi kısmı ile komşu olmasının yanı sıra büyüleyici güzellikteki tarihi yarımadanın da bir uzantısı konumunda olacak.

Proje ile yaklaşık olarak 200 yıldır İstanbul’da yaşayanların erişimine kapalı olan Karaköy sahil şeridi de kullanıma açılacak. Bu kısım kenti denizle birleştirirken halka açık gezinti alanları ile şık bir görünüm sunacak.

Bu alanda bulunan hem İstanbul Modern hem de İstanbul Resim ve heykel Müzesi, Galataport İstanbul projesinin tamamlanması ile İstanbullular için yeni bir buluşma yeri olacak. Modern sanatın Türkiye’deki en önemli örneklerine ev sahipliği yapacak olan Galataport İstanbul, kültür ve sanatın tasarımla yeni buluşma noktası olacaktır. Galataport İstanbul tasarımında üstün teknolojiyle kurgulanmış bir kruvaziyer terminalinin yanı sıra, seçkin bir otel zincirini, hem yerel hem de dünya lezzetlerini sunan restoran ve kafeleri barındırırken, ulusal ve uluslararası birçok markaya da ev sahipliği yapacak.

Anel Elektrik, Çalışmalarına Titizlik İle Devam Ediyor

Anel Elektrik, proje kapsamında shopdrawinglerin hazırlanması yanında saha uygulamalarına da devam ediyor. Firma, yangın tesisatından havalandırmaya, ısıtma – soğutma sistemlerinden sıhhi tesisat çalışmalarına kadar birçok projeyi eş zamanlı olarak yürütüyor.

Anel Elektrik proje Yöneticisi Aret Erkimisyan, bu projede diğer projelerinden farklı olarak denizden su alma yapısının olduğunu belirtti. Projede deniz suyunu eşanjörlerden geçirdiklerini ve ısı transferi ile birlikte elde edilen sıcaklığı da su soğutmalı olan Chiller cihazları ile soğutarak sisteme ilettiklerini söyledi. Erkimisyan, bu proje kapsamında son dönemlerde özellikle kiralık alanlarda sıklıkla kullanılan ve çevreye duyarlı olan Water Source Heat Pump yani su kaynaklı ısı pompası sistemi kullandıklarını da belirterek, var olan deniz suyu enerjisinden faydalanarak enerji tasarrufu da sağladıklarını söyledi.

Projede Anel olarak sayıları 250’ye yakın bir ekip ile yer aldıklarını söyleyen Aret Erkimisyan, projenin hızlandığı dönemde ise bu sayının 600’lere ulaşacağını belirtti.